Odoo Danışmanlığı

ERP geçmişimizi günümüzün en aktif, en hızlı büyüyen web tabanlı ERP programı Odoo'ya aktardık.


Odoo • Image and Text

 

Odoo Microsoft, Oracle ve SAP gibi dev ERP firmalarının arasında son yıllarda fazlaca adından söz ettiren açık kaynak kodlu bir ERP ve CRM programıdır. Aslında Odoo'yu sadece bir ERP veya CRM programı olarak ele almak, arkasında yer alan mühendisliğe biraz haksızlık etmektir.

Burada "Neden Odoo?" sorusunu sormak gerekir. Son yıllarda özellikle yapay zeka ve büyük veri uygulamalarında tekrar popüler hale gelen Python dili kullanılması, bu sayede ihtiyacı olan esneklik ve hıza kavuşmasını ilk artısı olarak görmekteyiz. İkinci artısı kendi lisansı dışında herhangi bir lisans ihtiyacı doğurmaması, Linux üzerinde çalışabilmesinden bahsedebiliriz. Dolayısıyla herhangi bir Windows lisansı satın almanıza gerek yoktur. Öte yandan veritabanı olarak da büyük ERP programlarının aksine SQL veya Oracle değil, yine açık kaynak kodlu, lisans alımı gerektirmeyen PostgreSql kullanması başka bir artıdır.


Lisans avantajı dışında Odoo'yu sadece bir ERP veya CRM programı olarak görmenin ona haksızlık olacağını belirtmiştik. Bunu açıklamak gerekirse, büyük ERP programlarında dünyada genel kabul gören, farklı uygulamaların merkezinde daha çok finansal verinin aktığı bir ERP programı görürken, Odoo farklı uygulamaları program içerisinde çözmeye çalışan bir ERP modeli olmaya karar vermiş. Uygulama örneklerinden başlarsak, seyahat ve masraf yönetimi, PDKS, destek masası uygulamaları, E-ticaret web arayüzü veya İK portalı, yada filo yönetimi. Bu uygulamalar büyük ERP projelerinde nedense merkezi ERP içerisinde konumlandırılamazken, Odoo bu uygulamaları ERP içinde ayrı bir modül olarak kullanıma sunmuş durumda.
Odoo web tabanlı ERP ihtiyacını hisseden bir SAP danışmanı tarafından tasarlanmış. Büyük ERP programlarının sunduğu servislerin bir çoğunu  (küçük ve orta ölçekli firmaların ihtiyacından fazlasını)  sunarken, ihtiyacı karşılamadığı noktalarda, açık kaynak kodlu yapısı neticesinde geliştirmeye olanak sağlamaktadır. Yine dev ERP programlarıyla karşılaştırdığımızda bir çoğunun kendi geliştirme dili mevcutken, Odoo evrensel olan python dilini kullandığı için geliştirme gereksinimi duyulduğunda, geliştirmeci takım arkadaşı bulmak zor olmamaktadır.


Odoo, yurt dışında olduğu gibi ülkemizde de gayet yaygın bir program olup, kamuda ve özel sektörde yüzlerce kullanıcısı bulunmaktadır. Ayrıca yurt dışında 4 milyona yakın kullanıcısı bulunmaktadır. Arkasında herhangi bir finansal aktör bulunmayan açık kaynak kodlu bir programa göre müthiş bir kitlesi bulunan Odoo programı için Türkiye'de 4'ten fazla çözüm ortağı bulunmaktadır. Bunun dışında Odoo.com üzerinden de destek bileti açabilir, geliştirme ihtiyacınız için Odoo personelinden yararlanabilirsiniz.